BADANIE OCT OPTIONS

Badanie oct Options

Badanie oct Options

Blog Article

Nie trwa to jednak długo – efekty uboczne zanikają w ciągu kilku godzin. Gdy krople zadziałają, pacjent zajmuje miejsce przy służącym do badania aparacie i umieszcza głowę na znajdującej się w nim podpórce.

Podczas badania wykorzystywana jest koherentna wiązka światła, powodująca zwiększenie rozdzielczości obrazu. Fenomen tej metody polega na tym, że jest ona niezwykle precyzyjna, ale do tego też całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna. Zatem nie ma też konieczności stosowania angiografii, gdzie trzeba podać pacjentowi dożylnie kontrast.

Wynik badania wskazuje ewentualne odchylenia od normy wzorcowej i umieszcza je na skali, na której wyodrębnione są trzy obszary:

Pacjenci powinni mieć świadomość, że nie każdy wynik badania OCT poniżej normy stanowi powód do niepokoju. Interpretację odczytów należy zostawić specjalistom, którzy zadecydują o dalszym write-upępowaniu – rozpoczną leczenie, zlecą przeprowadzenie dodatkowych badań lub polecą dalszą obserwację i regularne kontrole wzroku.

Badanie prowadzone jest z użyciem sprzętu podobnego do dużego aparatu fotograficznego. W celu uwidocznienia odpowiedniego obszaru na dnie oka lekarz prowadzący badanie poleca pacjentowi kierowanie wzroku w różnych kierunkach. Okresowo pacjent może być poproszony o powstrzymanie się od mrugania.

Badanie OCT nerwu wzrokowego to badanie, które pozwala ocenić grubość włókien nerwu wzrokowego. Najczęściej jest wykonywane, gdy okulista chce potwierdzić lub wykluczyć rozpoznanie jaskry, czyli przewlekłMoi uszkodzenia nerwu wzrokowego związanego najczęściej z podwyższonym ciśnieniem na dnie oka. W standardowym badaniu okulistycznym lekarz ocenia budowę nerwu wzrokowego. Jeśli obraz nerwu wzrokowego wskazuje na możliwość rozwoju jaskry, okulista skieruje pacjenta na badanie OCT tarczy nerwu wzrokowego (badanie to najczęściej wykonuje się w połączeniu z badaniem pola widzenia).

Zalecenie do wykonania optycznej koherentnej tomografii dna oka stanowią ponadto nietypowe doznania wzrokowe – nagłe błyski, zaćmienia, mroczki, zawężenie pola widzenia, a także podwójne widzenie – mogące wskazywać na występowanie zaburzeń w obrębie siatkówki.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jest to badanie niezwykle bezpieczne. To sprawia, że również bez problemu kobiety w ciąży mogą mu się poddać i w żaden sposób nie zagraża to życiu dziecka.

Nieinwazyjność badania OCT oka sprawia, że powrót do normalnego funkcjonowania następuje bardzo szybko po zakończeniu czynności diagnostycznych. Pacjenci muszą mieć jednak świadomość, że w wyniku podania kropli rozszerzających źrenice będą doświadczać zwiększonej wrażliwości na bodźce wzrokowe, przede wszystkim światło, i ogólnego pogorszenia widzenia.

Szybkość i precyzja: Technika OCT jest niezwykle precyzyjna i umożliwia uzyskanie obrazów o bardzo wysokiej rozdzielczości. Badanie jest również stosunkowo szybkie i nieinwazyjne, co sprawia, że jest wygodne zarówno dla pacjenta, jak i lekarza.

Jest przydatne m.in. w diagnostyce chorób siatkówki. Do przeprowadzenia tego specjalistycznego badania służy tomograf siatkówkowy. Jakie zmiany w obrębie dna oka pozwala wykryć OCT gałki ocznej? Jak się przygotować do badania?

Tomografia optyczna jest niezbędnym here badaniem w diagnostyce chorób siatkówki (szczególnie przy określeniu zmian w obrębie dna oka, czyli tzw. plamki). Najnowocześniejsze aparaty wykrywają zmiany już wielkości 1 μm.

Kiedy źrenice są już odpowiednio przygotowane, to pacjent zostaje poproszony, aby usiadł przed aparaturą i oparł głowę na podpórce. Przez pewien czas powinien patrzeć przez soczewkę, która przypomina wizjer, znajdujący się często w drzwiach.

Ile trwa badanie OCT? Zajmuje z reguły jedynie kilkanaście minut i może być wielokrotnie powtarzane, ze względu na wysokie bezpieczeństwo.

Report this page